Capjet ROV-system – Capjet ROV-system – baserad på vattenpumpning – gräver ned och täcker sedan igen optofiber-, kraft- och styrkablar, flexibla flytledningar i stål, samt rörledningar för olja och gas.
- Nya Capjet Spider hanterar muddring i stora volymer.
- Nexans erbjuder effektiva lösningar för kabelläggning som Capjet-nedgrävningssystemet och Captrack- positioneringssystemet. .
Nexans Capjet är ett nedgrävningssystem som har utvecklats för att kunna erbjuda ett effektivt skydd av havskablar, umbilical-kablar och rörledningar baserat på vattenpumpningsteknik.
Negrävningsenheterna har specialbyggda Launch And Recovery System (LARS) för säker och effektiv hantering från fartyget. Nexans har tre identiska CAP JET-system, kompletta med manöversystem, och alla kan utrustas med specialverktygen.
Nexans Captrack är utformad för att rulla ovanpå kabeln under läggning. Captrack ger korrekt läggningsposition. Med hjälp av djup-, höjd- och lutningsmätare uppnås den mest korrekta sträckningen på botten. Alla data överförs till styrenheten på däck.
|

|

|

|
|
Nexans Capjet,
nedgrävningssystem
|
Specialbyggt Launch
And Recovery System |
Nexans Captrack, positioneringssystem
|
Nexans Capjet-maskiner har grävt ned 8 000 km kablar och rörledningar sedan den första introducerades 1986. När de är klara med det norska oljefältet Ormen Lange och världens längsta (576 km) kraftkabel, NorNed, kommer de att användas för nedgrävning av rörledningar i projekten Snøhvit, Tyrihans, Åsgard, Troll, Valhall, Statfjord C och Yacheng-fältet utanför Hainan Island i Sydkinesiska sjön.
|