Site Map

   

Produkter  
Brandsäkra kablar  
ALSECURE PREMIUM 1,0 MM  
ALSECURE® PREMIUM 300/500V  
Alsecure Plus 1 kV ≤4 mm2  
Alsecure Plus 1 kV ≥6 mm2  
Alsecure Plus 300/500 V  
Alsecure Plus Styr 300/500 V  
Alsecure Plus Tel 1,5 mm2  
Alsecure Plus Tel  
Kraftkablar  
Lågspänningskablar <1 kV  
Luftledning  
ALUS 1 kV  
Markkablar  
AXQ INFRA 1 kV (CPR)  
AXQJ 1 kV Fullskärm (CPR)  
AXQJ 1 kV Fullskärm  
DUOLEX (SE-N1XE-AS 0,6/1,0 kV)  
DUOLINK (SE-N1XE-U/R 1kV)  
EXQ INFRA (CPR) 1kV  
FXQ INFRA (CPR) 1kV  
FXQJ EMC 1 kV utgått  
Jordlina  
SE-N1XE-AR 1 kV  
SE-N1XE-AS 1 kV  
SE-N1XE-R 1 kV  
SE-N1XE-U 1 kV  
Inomhuskablar  
AKKJ 1 kV 4-ledare  
AXQ Easy™ 1 kV  
AXQJ 1 kV 3-ledare utgått  
AXQJ 1 kV 4-ledare utgått  
EKKJ 1 kV  
EXQJ 1 kV (CPR)  
EXQJ 1 kV utgått  
FXQJ EMC 1 kV utgått  
SE-N1XV-AS 1 kV  
SE-N1XV-R 1 kV  
SE-N1XV-U 1 kV  
Mellanspänningskablar 12-36 kV  
Luftledning  
Axclight-H LT 12kV  
Axclight-H LT 24 kV  
BLL 24 kV  
Markkablar  
AXLJ TT 36 kV  
AXLJ-F TTCL 12 kV  
AXLJ-F TTCL 24 kV  
AXLJ-O LT 36 kV  
AXQJ TT 12 kV 1-ledare CPR  
AXQJ TT 12 kV 3-ledare (CPR)  
AXQJ TT 24 kV 1-ledare CPR  
AXQJ TT 24 kV 3-ledare (CPR)  
Axclight TT 12 kV  
Axclight TT 24 kV  
Axclight TT 36 kV  
Axclight-F LT 12 kV  
Axclight-F LT 24 kV  
Axclight-O LT 12 kV  
Axclight-O LT 24 kV  
Axclight-O LT DM 12 kV  
Axclight-O LT DM 24 kV  
Axclight-O TT 12 kV  
Axclight-O TT 24 kV  
FXCL  
Jordlina CCS  
Jordlina  
Inomhuskablar  
AXQJ LT 12 kV utgått  
AXQJ LT 24 kV utgått  
AXQJ TT 12 kV utgått  
AXQJ TT 24 kV utgått  
Sjökablar  
AXCLTV TT 12 kV  
AXCLTV TT 24 kV  
AXCLTV-O TT 12 kV  
AXCLTV-O TT 24 kV  
Högspänningskablar >36 kV  
AXLJ TT 52 kV  
Elinstallation  
Solcellspanelkablar  
ENERGYFLEX® 0,6/1kV - Solcellspanelkabel  
Installationskablar  
EKK Light 300/500 V  
EKRK 300/500 V  
EQLQ Easy® 450/750 V CPR  
EQLQ Easy® Styr 450/750 V CPR  
EQRQ 300/500 V Halogenfri kulo  
EXQ Easy™ 300/500 V (CPR)  
FQ Easy™ 450/750V H07Z1-R (CPR)  
FQ Easy™ 450/750V H07Z1-R  
FQ Easy™ Tvinnad 450/750V H07Z1-R (CPR)  
FQ Easy™ Tvinnad 450/750V H07Z1-R  
FQLQ 450/750 V CPR  
FQLQ 450/750 V utgått  
H07V-R (FK) 450/750 V  
H07V-R (Tvinnad FK) 450/750 V  
H07V-U (EK) 450/750 V  
H07Z1-U (EQ) 450/750 V (CPR)  
H07Z1-U (EQ) 450/750 V  
MK 450/750V (CPR)  
MK 450/750V  
RQUB < 50V  
RQUB CPR < 50V  
Styr- och signalkablar  
Kraftstyrkablar  
EKFR 300/500 V  
EKKR 300/500 V utgått  
EKLR 300/500 V utgått  
EQFR 450/750 V (CPR)  
EQLR 450/750 V (CPR)  
EQLR 450/750 V utgått  
EQQR 450/750 V (CPR)  
EQQR 450/750 V utgått  
FQFR 450/750 V CPR  
FQFR 450/750 V  
FQLR 300/500 V  
FQQR 300/500 V  
FQQR 450/750 V CPR  
Flexibla styrkablar  
RHEYFLEX® -XCH- 300/500 V  
RHEYFLEX® -XH- 300/500 V  
RHEYFLEX® 500 -CY- 300/500 V  
RHEYFLEX® 500 -YSY- 300/500 V  
RHEYFLEX® Power EMC UV 2XSLSTCYK-J 0,6/1 kV  
RKFK 450/750 V (Med förstärkt fläta)  
Signalkablar  
FQAR-G 150/250 V (CPR)  
FQAR-G 150/250 V utgått  
FQAR-PG 150/250 V (CPR)  
FQAR-PG 150/250 V utgått  
FQAR-PI 150/250 V utgått  
FQAR-PIG 150/250 V (CPR)  
FQAR-PIG 150/250 V utgått  
FQAR-TG 150/250 V (CPR)  
FQAR-TG 150/250 V utgått  
TRONIC-CY (LiYCY)  
TRONIC-CY-TP (LiYCY-TP)  
TRONIC-Y (LiYY)  
Lågspänningskablar  
AXQJ 1 kV (CPR)  
AXQJ 1 kV 3-ledare utgått  
AXQJ 1 kV 4-ledare utgått  
AXQJ 1 kV Fullskärm (CPR)  
FKKJ 1 kV  
FXQ Easy™ 1kV (CPR)  
FXQ Easy™ 1kV  
FXQJ 1 kV (CPR)  
FXQJ 1 kV 3-ledare utgått  
FXQJ 1 kV 4-ledare utgått  
FXQJ EMC 1 kV utgått  
FXQJ EMC 1 kV CPR  
RQQ 1kV (CPR)  
RQQ 1kV  
S1XV-R  
Anslutningskablar  
H03V2V2-F (RKK 90) 300/300 V  
H03V2V2H2-F (SKX-U 90GR) 300/300 V  
H03VV-F (SKK) 300/300 V  
H03VVH2-F (SKX-U) 300/300 V  
H05V2V2-F (RKK-S 90GR) 300/500 V  
H05VV-F (RKK) 300/500 V  
H05VVH2-F (RKX) 300/500 V  
H05Z1Z1-F (RQQ) 300/500 V  
IKOPUR (H07BQ-F)  
LINEAX, H07RN-F 450/750 V  
LYONISUB ACS 07RN8-F DW  
NOAC-E HFFR 300/500 V (S05Z1A7Z1-F)  
RKX 90  
S03Z1Z1H2-F (SQX) 300/300 V  
Kopplingskablar  
H05V-K FT (RK FT) 300/500V  
H05V-U (EK) 300/500 V  
H05V2-K (RK 90°C) 300/500 V CPR  
H05V2-K (RK 90°C) 300/500 V  
H05V2-K FT (RK 90°C FT) 300/500 V CPR  
H05V2-K FT (RK 90°C FT) 300/500 V  
H05V2-R (FK 90GR)  
H05V2-U (EK 90°C) 300/500 V  
H05Z1-K (RQ) 300/500 V CPR  
H05Z1-K (RQ) 300/500 V  
H05Z1-K (RQ) FT 300/500 V (CPR)  
H05Z1-K (RQ) FT 300/500 V  
H05Z1-U (EQ) 300/500 V  
H07V-K (RK) 450/750V CPR  
H07V-K (RK) 450/750V  
H07V-U (EK) 450/750 V  
H07V2-K (RK 90°C) 450/750 V CPR  
H07V2-K (RK 90°C) 450/750 V  
H07V2-K FT (RK 90GR FT) 450/750V CPR  
H07V2-K FT (RK 90GR FT) 450/750V  
H07V2-R (FK 90GR)  
H07V2-U (EK 90°C) 450/750 V CPR  
H07V2-U (EK 90°C) 450/750 V  
H07Z1-K (RQ) 450/750 V CPR  
H07Z1-K (RQ) 450/750 V  
H07Z1-K FT (RQ FT) 450/750 V  
S07Z01-R 105GR (FQ 105GR)  
S07Z01-U 105°C (EQ 105°C) 450/750 V  
Sladdställ  
Förpackningar  
Cable Guy  
Cable Walker™  
Tele - Data - Säkerhet  
LAN kabelsystem  
Koppar  
Kategori 7/7A  
LANmark-7 Cable  
LANmark-7A Cable  
LANmark-7A GG45 Snap-in-kontakt  
LANmark-7A Patch Cord  
Modulära patchpaneler, tomma  
Tom korskopplingspanel för 24 Snap-in-kontakter  
Modulära uttag  
Uttag, täckram och utvändig box  
Verktyg och tillbehör  
Verktyg  
Keystone Clips  
Industri-LAN för krävande miljöer  
LANmark Industri Koppar kablar  
LANmark Industri IP65/67 uttag  
Fiberoptiska kablar  
Fiberoptiska korskopplings- och distributionskablar  
GAGL Ultimate™  
GALDV Ultimate™  
GOHGQ Inom-/Utomhuskabel (CPR)  
TBU LSZH SP1724 (CPR)  
GRGQBDU Korskopplingskabel  
GNGGQBDUV In/Utomhus  
N3S Cabinet Cable  
ZC LSZH (Duplex Patch cable)  
TB LSZH  
TBW+ LSZH  
UT LSZH  
GALDV Mikroblåskabel  
TBW+ FR LSZH  
TB MTFC  
TBU LSZH  
Fiberoptiska mikrokablar  
GRHLDV SD 1,6 - Utomhus mikrokabel  
GRHLDV SD 2.1 - Utomhus mikrokabel  
GRHLDV Ultimate™  
UT16 Mikrokabel  
UT16 PA Mikrokabel  
UT30 Mikrokabel  
MB Microbundle  
Fiberoptiska markkablar  
GACHQ Inom-/utomhus, ribbon (CPR)  
GAHSQ Inomhus/utomhus Ribbon (CPR)  
GAHSQWQ - Inom-/utomhus, ribbon (CPR)  
GRHLDV Ultimate™  
GRHQ - Inom-/utomhus, loose tube 1,6 (CPR)  
GRSLDV SD Utomhus Loose tube i spårkärna  
GAGQBDUV – Inom-/utomhus, ribbon  
GASLDV - Utomhus, ribbon  
GRSLDV - Utomhus, spårkärna  
GRSQBDV - Inom-/utomhus, spårkärna (CPR)  
GASQWQBUV - Inom-/utomhus, ribbon  
GASQBDUV - Indoor/Outdoor Ribbon  
GRHLDV 2.25 - Utomhus, loose tube  
GRLDV - Utomhus, unitube  
GRHLDV SD 2.25 - Utomhus, loose tube  
GRHLDV SD 1,6 - Utomhus mikrokabel  
GRHQBDV SD 1.6 - Inom-/utomhus, loose tube  
GRHLDV SD 2.1 - Utomhus mikrokabel  
GASLDV dry - Utomhus, ribbon  
Fiberoptiska luftkablar  
GRHLDV Ultimate™ - För luftdukter  
GRSSLLDV - Självbärande luftkabel, spårkärna  
GARLCV - Självbärande luftkabel, ribbon  
GRGLDV - Självbärande luftkabel, unitube  
GRHLDV SD 1.6 - För luftdukter  
GRHGLDV - Självbärande luftkabel, loose tube  
Sjökabel, offshore och brandresistenta kablar  
GASALTTLV - Sjökabel Ribbon i spårkärna  
GJMLTTV  
GJMLTV  
GRHALTTLV - Sjökabel Loose tube  
Fiberoptiska komponenter  
Fiberoptisk stationslösning N3S  
N3S Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox med fanouter  
N3S Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox  
N3S Korskopplingsstativ  
N3S Skarvstativ  
N3S Tillbehör  
19''-system  
19-tum Fiberoptisk Korskopplingsbox med Fan-out  
19-tum Fiberoptisk Korskopplingsbox med Fibersvans  
19-tum Fiberoptisk Korskopplingsbox  
19-tum Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox  
19-tum stativ, tillbehör  
19-tum stativ  
ETSI/19 tum skarvenhet  
KB korskopplingsboxar - tillbehör  
KB112 Fiberoptisk Korskopplingsbox 19 tum  
KB112 Fiberoptisk Korskopplingsbox med mellanstycken  
KB112 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox SC/APC  
KB112 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox SC/UPC  
KB112 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox fanout  
KB1996 Fiberoptisk Korskopplingsbox 19 tum  
KB1996 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox  
KB1996, tillbehör  
KB201 Fiberoptisk Korskopplingsbox 19 tum  
KB201 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox  
KB401 Fiberoptisk Korskopplingsbox 19 tum  
Kablagemagasin för 19-tum stativ  
ETSI-system  
ETSI-stativ - Tillbehör  
ETSI-stativ- Kablagemagasin  
ETSI-stativ  
ETSI-väggskåp  
ETSI/19 tum skarvenhet  
KB1012 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox  
KB1012/KB1016 Förkontakterad fiberoptisk korskopplingsbox med fanouter  
KB1016 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox  
KB1024 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox med fanouter  
KB1024 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox  
KB1424 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox med fanouter  
KB1424 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox  
KB1448 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox med fanouter  
KB1448 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox  
KB1496 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox med fanouter  
KB1496 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox  
System MAXI  
Maxi Fiberoptisk Korskopplingsbox med mellanstycken för 6 kablar  
Maxi Fiberoptisk Korskopplingsbox med mellanstycken  
Maxi Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox med fanouter  
Maxi Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox  
System TT192  
TT192 Fiberoptisk Korskopplingsbox med mellanstycken  
TT192 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox med fanouter  
TT192 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox  
Fiberoptiskt luftkabelsystem  
GRGLDV Droppkabel SM G.657A1 MU/UPC  
GRGLDV Matarkabel SM G.657A1 MU/UPC kontakterad i en ände  
GRGLDV Matarkabel SM G.657A1 MU/UPC-MU/UPC kontakterad i båda ändar  
Kopplingsbox WTC UV - tillbehör  
Kopplingsbox WTC för fiberoptiskt luftkabelsystem  
Skarvbox WTC1.5 för fiberoptiskt luftkabelsystem  
Tillbehör för fiberoptiskt luftkabelsystem  
Fiberoptiska skarv- och korskopplingsskåp  
Fiberoptisk fördelningsbox med korskoppling, MCO  
Fiberoptisk fördelningsbox, ODB  
Förkontakterade Fiberoptiska väggskåp med fanouter  
N-HNS Husnodskåp 12-48 fiber  
N-HNS Husnodskåp 192 fibrer  
Skarvskåp NS16+  
Skarvskåp NS2 och NS4, tillbehör  
Skarvskåp NS2  
Skarvskåp NS4  
Skarvskåp NS8+ och NS16+, tillbehör  
Skarvskåp NS8+  
Fiberoptiska skarvboxar  
ETSI/19 tum skarvenhet  
Fiberoptisk Fördelningsbox för våningsplan, FDO  
Fiberoptisk fördelningsbox med korskoppling, MCO  
Fiberoptisk fördelningsbox, ODB  
Skarv- och korskopplingsbox för installation i mark, WTC2  
Skarvbox Tykoflex "Telecombox 240"  
Skarvbox Tykoflex - tillbehör  
Skarvbox WTC - tillbehör  
Skarvbox för installation i mark, WTC0.2  
Skarvbox för installation i mark, WTC0.5  
Skarvbox för installation i mark, WTC1.2  
Skarvbox för installation i mark, WTC1.5  
Skarvbox för installation i mark, WTC1  
Skarvbox för installation i mark, WTC2  
Skarvskåp NS2 och NS4, tillbehör  
Skarvskåp NS2  
Skarvskåp NS8+  
Fiberoptiska förkontakterade ODF-enheter och kablar  
19-tum Fiberoptisk Korskopplingsbox med Fan-out  
19-tum Fiberoptisk Korskopplingsbox med Fibersvans  
19-tum Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox  
Förkontakterade Fiberoptiska väggskåp med fanouter  
GNGGQBDUV Anslutningskablage SM G657A1  
KB1012 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox  
KB1012/KB1016 Förkontakterad fiberoptisk korskopplingsbox med fanouter  
KB1016 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox  
KB1024 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox med fanouter  
KB1024 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox  
KB112 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox SC/APC  
KB112 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox SC/UPC  
KB112 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox fanout  
KB1424 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox med fanouter  
KB1424 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox  
KB1448 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox med fanouter  
KB1448 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox  
KB1496 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox med fanouter  
KB1496 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox  
KB1996 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox  
KB201 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox  
Maxi Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox  
N3S Förkontakterad Fiberoptisk KK-box för utkabling av switch  
N3S Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox med fanouter  
N3S Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox  
TT192 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox med fanouter  
TT192 Förkontakterad Fiberoptisk Korskopplingsbox  
Överlämningsenhet  
Fiberoptiska kundavslut  
Fiberoptisk Fördelningsbox för våningsplan, FDO  
Fiberoptisk fördelningsbox med korskoppling, MCO  
Fiberoptisk fördelningsbox, ODB  
Fiberoptiskt uttag @XS  
Fiberoptiskt uttag TETR@XS  
Förkontakterad Fiberoptisk vägguttag 4SM G.652D  
Förkontakterad kabel för vägguttag @XS SM G657A1  
Förkontakterat vägguttag @XS SM G657A1  
Förkontakterat vägguttag TETR@XS SM G657A1  
Villapatch SM G.657B SC/UPC-SC/UPC  
Fiberoptiska korskopplingskablage  
Korskopplingskablage Förstärkta SM G.652D SC/UPC-LC/UPC  
Korskopplingskablage Förstärkta SM G.652D SC/UPC-SC/UPC  
Korskopplingskablage SM G.652D/G.657A FC/UPC-FC/UPC  
Korskopplingskablage SM G.652D/G.657A FC/UPC-LC/UPC  
Korskopplingskablage SM G.652D/G.657A FC/UPC-MU/UPC  
Korskopplingskablage SM G.652D/G.657A LC/APC-LC/APC  
Korskopplingskablage SM G.652D/G.657A LC/UPC-LC/APC  
Korskopplingskablage SM G.652D/G.657A LC/UPC-LC/UPC  
Korskopplingskablage SM G.652D/G.657A MU/UPC-MU/UPC  
Korskopplingskablage SM G.652D/G.657A SC/APC-LC/APC  
Korskopplingskablage SM G.652D/G.657A SC/APC-LC/UPC  
Korskopplingskablage SM G.652D/G.657A SC/APC-SC/APC  
Korskopplingskablage SM G.652D/G.657A SC/UPC-FC/UPC  
Korskopplingskablage SM G.652D/G.657A SC/UPC-LC/APC  
Korskopplingskablage SM G.652D/G.657A SC/UPC-LC/UPC  
Korskopplingskablage SM G.652D/G.657A SC/UPC-MU/UPC  
Korskopplingskablage SM G.652D/G.657A SC/UPC-SC/APC  
Korskopplingskablage SM G.652D/G.657A SC/UPC-SC/UPC  
Korskopplingskablage SM G.657A1 SC/UPC-LC/UPC  
Korskopplingskablage SM G.657A1 SC/UPC-SC/UPC  
Villapatch SM G.657B SC/APC-LC/UPC  
Villapatch SM G.657B SC/APC-SC/APC  
Villapatch SM G.657B SC/UPC-LC/UPC  
Villapatch SM G.657B SC/UPC-SC/APC  
Villapatch SM G.657B SC/UPC-SC/UPC  
Fiberoptiska fibersvansar och fan-out  
Fan-out SM  
Fibersvans SM FC/UPC  
Fibersvans SM LC/APC  
Fibersvans SM LC/UPC  
Fibersvans SM MU/UPC  
Fibersvans SM SC/APC  
Fibersvans SM SC/UPC  
Fiberoptiska mellanstycken och mekaniska kontakter  
Dämpare SM, 1310/1550 nm  
Fiberoptiska Mekaniska kontakter och verktyg (hållare och Jig)  
Fiberoptiska Mellanstycken SM  
Kabelklämmor, arrangeringsplåtar och övrig mekanik  
Fästplåtar  
Kabelklämmor  
Fiberoptiska verktyg, rengöringsprodukter och skarvhylsor  
Monteringsverktyg datanät  
Verktyg  
Verktyg och tillbehör för fiberoptisk kabel  
Verktyg och tillbehör för fiberoptisk kabel  
Fiberoptiska regöringsprodukter  
Rengöringsprodukter för fiberoptisk kabel, kontakter och mellanstycken  
Fiberoptiska skarvhylsor  
Fiberoptiska Skarvhylsor  
Koaxialkablar  
Kabel-TV-kabel, basnät  
KTV 2.0/8,3 CE  
KTV 2.0/8,3 CQ LSZH  
KTV 3,9/15,8 CE  
Kabel-TV-kabel, fastighetsnät  
KTV 0,8/3,7 CV  
KTV 1,0/4,8 CE  
KTV 1,0/4,8 CQ KLASS A  
KTV 1,0/4,8 CQ  
KTV 1,0/4,8 CV  
KTV 1,6/7,2 CE  
KTV 1,6/7,2 CQ  
QuickLine - Fördragen KTV 1,0/4,8 CV i rör  
Övervakningskablar  
RG 11 A/U  
RG 59 + 2x0,75  
RG 59 B/U  
RG 59 LSZH + 2x0,75  
RG 59 LSZH  
Koppartelekablar  
Järnvägskablar  
ECALLEV (Balis-kabel)  
ECALWLEV (Balis-kabel)  
ELAQQBEV (Balis-kabel)  
ELAQWQBEV (Balis-kabel)  
ELAQWQBUV (Balis-kabel)  
XPS / XQS (Axelräknarkabel)  
XPZ / XQZ (Axelräknarkabel)  
Koppar-LAN-kablar  
U/UTP Kategori 5e-kabel  
U/UTP Kategori 6-kabel  
Koppartelekablar utomhus  
ELALE (Torr kabel; mark/kanalisation)  
ELLC (Självbärande kundanslutningskabel)  
ELLCE (Torr självbärande kabel)  
ELLY (Kundanslutingskabel; mark/kanalisation)  
EUALCEV (Vaselinfylld självbärande kabel)  
EUALEV (Vaselinfylld kabel; mark/kanalisation)  
EUALTLEV (Vaselinfylld, trådarmerad kabel; mark, kanalisation och sjö)  
Koppartelekablar inomhus  
ELAFQBU 120 OHM 8-24 PAR  
ELAQBE 120 OHM (CPR)  
ELAQBEU-FF 120 OHM 24 PAR  
ELAQBEU-FF 120 OHM 30-100 PAR  
ELQXBE 120 OHM CPR  
ELQYB 4x0,6 (CPR)  
ENUBB  
FMKX (Modularkabel)  
RMKX (Modularkabel)  
Koppar-larmkablar  
EKKR  
EKKX  
EKU  
ELAQBY 1,0 MM CPR  
ELAQBY 1,0 MM  
ELAQBY CPR  
ELAQBY-S CPR DK  
ELAQBY-S  
ELAQBY  
ELAQPQB CPR  
ELAQPQB  
ELEQB CPR  
ELEQB  
ELKY 2x1,0 MM  
ELNAQB  
ELQRB  
ELQXB  
ELQYB 1,0 MM  
EQQRB Easy 1,0 CPR  
EQQXB Easy™ CPR  
EQQXB Easy™  
EQQYB Easy 1,0 CPR  
EQU  
FKKX (ARCHIVED)  
FLAQQBR CPR  
FLAQQBR  
FLAQQLY  
FLQQBR CPR  
FLQQBR  
FQQXB CPR  
FQQXB  
PTS-HF CPR  
QuickLine - Fördragen EKKX 1x4x0,5 i rör  
Koppar signal- och busskablar  
FLAQB  
FLEAQB  
J-H(ST)H - EIB/KNX-kabel  
J-H(ST)H  
PROFIBUS 2x0,64 AWG 22/1 LSZH  
Profibus 2x0,64 AWG 22/1 (Utgått, ersatt med Profibus LSZH)  
RKUB < 50V  
Industrikablar  
Flygplatskablar  
FLYCY  
FXCL  
Fordonskablar  
ASW  
R2 tvinnad  
R22  
R2  
R2A2  
R2IB  
R2KB  
R2KI  
R3  
RK 125  
RK 90/115  
RKXB  
S2  
S3  
SK 125  
SK 90/115  
Maskinkablar  
Gruvkablar  
RHEYCORD® NSSHOEU-J  
Hisskablar  
Industriautomationskablar  
Kablar för rörliga applikationer med hög mekanisk påfrestning  
Traverskablar (Festoon cables)  
Kablar för upprullning (Reeling cables)  
RHEYCORD® (RTS) (N)SHTOEU-J 0.6/1 (1.2) kV  
Styr- och maskinkablar  
RHEYFLEX® -XCH- 300/500 V  
RHEYFLEX® -XH- 300/500 V  
RHEYFLEX® 500 -CY- 300/500 V  
RHEYFLEX® 500 -YSY- 300/500 V  
RHEYFLEX® 500 Y 300/500 V  
RHEYFLEX® Power EMC UV 2XSLSTCYK-J 0,6/1 kV  
Svetskablar  
H01N2-D  
Fartygskablar  
Värmekablar  
Betonghärdning  
Serieresistiv Betonghärdningskabel  
Självbegränsande Betonghärdningskabel  
Golvvärme  
Golvvärmemattor  
MILLIMAT/100  
Värmekabel  
MILLICABLE™ en tunn tvåledad värmekabel 6 W/m  
TXLP/2R NORDIC 10 W/m  
TXLP/2R NORDIC 17 W/m  
Termostater  
MILLITEMP  
N-COMFORT CDFR-001  
N-COMFORT TR  
Defrost Water  
Automatikbox 01 P, Markgivare, max 10 A  
Automatikbox 022 P, Dubbeltermostat 2x10A  
Automatikbox 11 P, Markgivare, 3x20 A  
Defrost An- & avslutningssats  
Defrost Water  
Defrost Water Kit  
Defrost vattentäta genomföringar  
Markvärme  
Defrostskydd grundplatta  
Automatikbox 01 P, Markgivare, max 10 A  
Automatikbox 11 P, Markgivare, 3x20 A  
TXLP/2R NORDIC 17 W/m  
Frysrum  
Automatikbox 02 P, Frysrum, max 10 A  
Automatikbox 022 P, Dubbeltermostat 2x10A  
MILLICABLE™ en tunn tvåledad värmekabel 6 W/m  
TXLP/2R NORDIC 10 W/m  
Markvärme  
Automatikbox 01 P, Markgivare, max 10 A  
Automatikbox 11 P, Markgivare, 3x20 A  
Automatikbox 21 P, Markgivare, 6x10 A  
Automatikskåp  
Automatikskåp Mark (Eberle)  
DEFROST SNOW 230V, 28W/m  
SNOWMAT/300, 300 W/m²  
Tjältining  
Tjältiningsmatta  
Takvärme  
Automatikbox 021 P, Stup- och Hängrännor, max 16 A  
Automatikbox 123 P, Stup- och Hängrännor, 3x10 A  
Automatikbox 123 PFM, 3x10 A  
Automatikbox 123 Pisv, Stup- och Hängrännor, 3x10 A  
Automatikbox 126 P, stup- och hängrännor, 6x10 A  
Automatikbox 126 PFM, 6x10 A  
Automatikbox 126 Pisv, Stup- och Hängrännor, 6x10 A  
Automatikskåp  
Automatikskåp Tak (Eberle)  
Defrost Gutter Clip  
Defrost Gutter  
Distansklammer till TXLP/2R  
Fästband av galvaniserat stål eller plast  
TXLP/2R NORDIC 17 W/m  
Upphängningskrok  
Varningsskylt  
Automatikskåp  
Automatikboxar  
Markvärme  
Automatikbox 01 P, Markgivare, max 10 A  
Automatikbox 022 P, Dubbeltermostat 2x10A  
Automatikbox 11 P, Markgivare, 3x20 A  
Automatikbox 21 P, Markgivare, 6x10 A  
Automatikskåp Mark (Eberle)  
Frysrum  
Automatikbox 02 P, Frysrum, max 10 A  
Automatikbox 022 P, Dubbeltermostat 2x10A  
Tak, häng- och stuprännor  
Automatikbox 021 P, Stup- och Hängrännor, max 16 A  
Automatikbox 123 P, Stup- och Hängrännor, 3x10 A  
Automatikbox 123 PFM, 3x10 A  
Automatikbox 123 Pisv, Stup- och Hängrännor, 3x10 A  
Automatikbox 126 P, stup- och hängrännor, 6x10 A  
Automatikbox 126 PFM, 6x10 A  
Automatikbox 126 Pisv, Stup- och Hängrännor, 6x10 A  
Automatikskåp  
Automatikskåp  
Automatikskåp Mark (Eberle)  
Automatikskåp Tak (Eberle)  
Tillbehör  
Aluminiumtejp  
An och avslutningssats GT2  
Avlastningslina  
Defrost An- & avslutningssats  
Defrost Gutter Clip  
Defrost vattentäta genomföringar  
Distansklammer till TXLP/2R  
Fästband av galvaniserat stål eller plast  
MILLICLICK  
Metallnät  
Nexans Värmekabellim  
Plåtskoning  
Skarvsats, universal  
Upphängningskrok  
Varningsskylt  
EcoCalculator  
EcoCalculator Beräkningsprogram  
Service online  
Nexans Tracker  
CPR Converter  
CPR Archive Tracker  
   

Lösningar  
Bilar och fordon  
Marknadens utmaningar  
Nexans lösningar  
Kostnadseffektiva fordonskablage  
Produkter i ständig utveckling  
Produkter och lösningar  
Batterikablar  
Entrådiga kablar  
Flertrådiga kablar  
Hybrid- och elfordon  
Högtemperaturkablar  
Kablar för förarsystem  
Sensorledare  
Säkerhet och kontroll  
Komfort och multimedia  
Hybrid- och avancerade drivmedelssystem  
Motorer och transmission  
Material  
Framgångsexempel  
Dokumentation  
Videobibliotek  
Fordonstestanläggningar i Sverige  
Miljövänlig produktion  
Återvinning: Miljörelaterade begränsningar  
Elnät  
Pålitliga Elnät  
Marknadens utmaningar  
Nexans lösningar  
Kablar och lösningar för Elnät  
Högspänningskablar, mark  
AXLJ TT 52 kV  
Luftburen lågspänningskabel  
ALUS 1 kV  
Luftburen mellanspänningskabel  
Axclight-H LT 12kV  
Axclight-H LT 24 kV  
BLL 24 kV  
Lågspänningskablar, mark  
AXQJ 1 kV Fullskärm  
DUOLEX (SE-N1XE-AS 0,6/1,0 kV)  
DUOLINK (SE-N1XE-U/R 1kV)  
SE-N1XE-AR 1 kV  
SE-N1XE-AS 1 kV  
SE-N1XE-R 1 kV  
SE-N1XE-U 1 kV  
SE-N1XV-AS 1 kV  
SE-N1XV-R 1 kV  
SE-N1XV-U 1 kV  
Mellanspänningskablar, mark  
AXLJ TT 36 kV  
AXLJ-F TTCL 12 kV  
AXLJ-F TTCL 24 kV  
Axclight-F LT 12 kV  
Axclight-F LT 24 kV  
Axclight-O LT DM 12 kV  
Axclight-O LT DM 24 kV  
Axclight-O TT 12 kV  
Axclight-O TT 24 kV  
Service Elnät  
Lösningar för nedgrävda högspänningsledningar  
Marknadens utmaningar  
Nexans lösningar  
Framgångsexempel  
Avancerad installation för Abu Dhabi Electrical Authority  
Delma Island: längsta 3-ledade PEX-sjökabeln på 132 kV i en och samma längd  
Exportkabel till Rio Amoya, en vattenkraftsdamm i Colombia  
Längsta nedgrävda 500 kV-ledningen mellan två transformatorstationer i Shanghai  
Nexans levererar världens längsta supraledare till LIPA i USA  
Videobibliotek  
Dokumentation  
Lösningar för luftburen el  
Marknadens utmaningar  
Nexans lösningar  
Produkter och lösningar  
Aluminum Conductor Aluminum Reinforced (ACAR)  
Aluminum Conductor Steel Supported (ACSS)  
Aluminumlegerad lina AlMgSi  
Cat-1 – övervakning av luftledningskapacitet  
Ståltrådsförstärkt aluminiumlina FeAl  
Förprovade fästelement och tillbehör  
Lo-Sag™ – ledare av aluminiumlegering med kompositkärna  
Lo-Sag™ – Ledare av aluminiumlegering med kompositkärna ger hög kapacitet  
Nexans avancerade Aero-Z®-design  
Nexans avancerade Aero-Z®-design  
Broschyrer  
Tjänster – underhåll som räcker hela livslängden  
Mässor  
Dokumentation  
Halogenfritt  
Easy™ - Kablar för en enklare vardag  
EQQXB Easy­™  
EXQ Easy­™  
FQ Easy™  
FXQ Easy™  
Installation  
Heating cables  
Indoor  
About Heating Cables  
New constructions  
Bathrooms and other wet room  
Heating cables in concrete floors  
Heating with parquet or laminate flooring  
Renovation projects  
Floor thickness max 15 mm  
Floor thickness max 30 mm  
Profitability and environment  
Brochures  
Films  
Outdoors  
Snow melting  
Driveway or courtyard  
Stairs  
Roofs  
Frost protection  
Roof gutters and downpipes  
Pipes and tanks  
Building foundations  
Soil heating  
Användarvänlighet  
Nexans lösningar ger mervärde  
Innovativa koncept  
Brandsäkerhet  
Allt du behöver veta om CPR  
Vad är egentligen CPR?  
Hur påverkar det mig?  
Frågor och svar om CPR  
CPR klassificering  
Artikel om CPR  
Film om CPR  
Brand – kostnader och konsekvenser  
Kablarnas roll i brandsäkerheten  
Nexans satsningar  
Brandskadebegränsande kablar – kablar med låg brandrisk  
AXQJ 1 kV 3-ledare utgått  
AXQJ 1 kV 4-ledare utgått  
EQLR 450/750 V utgått  
EQQR 450/750 V utgått  
EXQJ 1 kV utgått  
FQ Easy™ Tvinnad 450/750V H07Z1-R  
FQAR-G 150/250 V utgått  
FQAR-PG 150/250 V utgått  
FQAR-PI 150/250 V utgått  
FQAR-PIG 150/250 V utgått  
FQAR-TG 150/250 V utgått  
FQLQ 450/750 V utgått  
FQLR 300/500 V  
FQQR 300/500 V  
FXQJ 1 kV 3-ledare utgått  
FXQJ 1 kV 4-ledare utgått  
FXQJ EMC 1 kV utgått  
H05Z1-K (RQ) 300/500 V  
H05Z1Z1-F (RQQ) 300/500 V  
IKOPUR (H07BQ-F)  
RHEYFLEX® -XCH- 300/500 V  
RHEYFLEX® -XH- 300/500 V  
RQQ 1kV  
S03Z1Z1H2-F (SQX) 300/300 V  
S07Z01-R 105GR (FQ 105GR)  
Alsecure® Plus och Alsecure® Premium: brandsäkra kablar  
ALSECURE® PREMIUM 300/500V  
Alsecure Plus 300/500 V  
Alsecure Plus Styr 300/500 V  
Alsecure Plus 1 kV ≤4 mm2  
Alsecure Plus 1 kV ≥6 mm2  
Alsecure Plus Tel  
ALSECURE PREMIUM 1,0 MM  
Vanliga frågor och svar om brandsäkra kablar (LFH-kablar)  
Nexans verkar för hållbara byggnader  
Videogalleri  
Dokumentation  
Hållbara byggnader  
Vad förväntar du dig när du bygger "grönt"?  
Miljövänliga lösningar  
Certifiering för hållbara byggnader  
Gröna trummor  
PEP Ecopassport®: miljödeklaration av produkter  
Återviningsanläggningar  
Lösningar för en hälsosam och säker miljö  
Energieffektiva lösningar  
Kablar för larm- och säkerhetssystem  
Framgångsexempel  
Marknadens utmaningar  
Nexans lösningar  
Produkter och lösningar  
Brandlarm  
Funktion under brand  
Kameraövervakning  
Tillträdesskydd  
Marknadens utmaningar  
Mässor  
Nexans lösningar  
Produkter och lösningar  
PVC-kabel  
AKKJ 1 kV 4-ledare  
EKK Light 300/500 V  
EKKJ 1 kV  
EKRK 300/500 V  
FKKJ 1 kV  
H07V-K (RK) 450/750V  
H07V-R (FK) 450/750 V  
H07V-R (Tvinnad FK) 450/750 V  
Brandskadebegränsande kabel (halogenfri kabel)  
AXQJ 1 kV 3-ledare utgått  
AXQJ 1 kV 4-ledare utgått  
EXQJ 1 kV utgått  
FQ Easy™ Tvinnad 450/750V H07Z1-R  
FXQJ 1 kV 3-ledare utgått  
FXQJ EMC 1 kV utgått  
H07Z1-K (RQ) 450/750 V  
NOAC-E HFFR 300/500 V (S05Z1A7Z1-F)  
S07Z01-R 105GR (FQ 105GR)  
Brandsäker kabel  
Alsecure Plus 1 kV ≤4 mm2  
Alsecure Plus 1 kV ≥6 mm2  
Alsecure Plus 300/500 V  
Alsecure Plus Tel  
Värmekabel  
Solpaneler  
Hisskabel  
Fördragen kabel i rör  
QuickLine - Fördragen EKKX 1x4x0,5 i rör  
QuickLine - Fördragen KTV 1,0/4,8 CV i rör  
Flatkabel  
Mellanspänningskabel  
AXQJ LT 12 kV utgått  
AXQJ LT 24 kV utgått  
AXQJ TT 12 kV utgått  
AXQJ TT 24 kV utgått  
Metallisk datakabel  
U/UTP Kategori 6-kabel  
LAN fiberkablar  
LAN kabelsystem  
LAN Intelligenta system  
LAN och Ethernet för Industrin  
Aktiva nätverkssystem och tillbehör  
Fiber-till-byggnaden  
Fiberoptisk Fördelningsbox för våningsplan, FDO  
Fiberoptisk fördelningsbox med korskoppling, MCO  
GAGQBDUV – Inom-/utomhus, ribbon  
GASLDV - Utomhus, ribbon  
GRHLDV 2.25 - Utomhus, loose tube  
GRHLDV SD 1,6 - Utomhus mikrokabel  
GRHLDV SD 2.1 - Utomhus mikrokabel  
GRHQBDV SD 1.6 - Inom-/utomhus, loose tube  
GRSQBDV - Inom-/utomhus, spårkärna (CPR)  
Fiber-till-hemmet  
Fiber-till-hemmet, flerbostadshus  
Larmkabel  
ALSECURE PREMIUM 1,0 MM  
EKKX  
ELAQBY 1,0 MM  
ELAQBY-S  
ELQRB  
ELQXB  
FLAQQBR  
FLQQBR  
FQQXB  
QuickLine - Fördragen EKKX 1x4x0,5 i rör  
Telekabel  
ELALE (Torr kabel; mark/kanalisation)  
ELLC (Självbärande kundanslutningskabel)  
ELLCE (Torr självbärande kabel)  
ELLY (Kundanslutingskabel; mark/kanalisation)  
EUALCEV (Vaselinfylld självbärande kabel)  
EUALEV (Vaselinfylld kabel; mark/kanalisation)  
Kabel-TV  
KTV 0,8/3,7 CV  
KTV 1,0/4,8 CE  
KTV 1,0/4,8 CQ  
KTV 1,0/4,8 CV  
KTV 1,6/7,2 CE  
KTV 1,6/7,2 CQ  
KTV 2.0/8,3 CE  
KTV 3,9/15,8 CE  
QuickLine - Fördragen KTV 1,0/4,8 CV i rör  
Videoövervakningskabel  
RG 59 + 2x0,75  
RG 59 B/U  
RG 59 LSZH + 2x0,75  
RG 59 LSZH  
Tjänster för byggmarknaden  
Järnvägsnät  
Säkra järnvägsnät  
Marknadsutveckling  
Nexans lösningar  
Produkter och lösningar  
Kraftöverföring  
Signalering  
Kommunikation  
Kollektivtrafik  
Marknadens utmaningar  
Nexans lösningar  
Produkter och lösningar  
Kraft- och matarkablar för mellanspänning  
Kraftkablar för lågspänning  
AXQJ 1 kV 3-ledare utgått  
AXQJ 1 kV 4-ledare utgått  
AXQJ 1 kV Fullskärm  
EXQJ 1 kV utgått  
FXQJ 1 kV 3-ledare utgått  
FXQJ 1 kV 4-ledare utgått  
FXQJ EMC 1 kV utgått  
H05V-U (EK) 300/500 V  
H05Z1Z1-F (RQQ) 300/500 V  
H07V-K (RK) 450/750V  
H07V-R (FK) 450/750 V  
H07V-R (Tvinnad FK) 450/750 V  
H07V-U (EK) 450/750 V  
RQQ 1kV  
Tillbehör för mellan- och lågspänning  
Jordkablar  
Brandsäkra kablar  
ALSECURE® PREMIUM 300/500V  
Värmekablar/mattor  
Signal- och styrkablar  
Axelräknare  
Baliskablar  
Kommunikationskablar  
Optokablar  
Kablar för stationsområdet  
Fiberoptiska komponenter  
Fiberoptiskt uttag @XS  
Skarvskåp NS4  
ODF:er och skarvboxar  
Kopplingsbox WTC UV - tillbehör  
Skarvbox Tykoflex "Telecombox 240"  
Skarvbox WTC - tillbehör  
Skarvbox WTC1.5 för fiberoptiskt luftkabelsystem  
Skarvbox för installation i mark, WTC0.5  
Skarvbox för installation i mark, WTC1.5  
Läckande koaxialkablar  
Framgångsexempel  
Höghastighetslinje (HSL) Zuid - Nederländerna - Siemensprojekt  
Transrapid - Shanghai  
BLS Alptransit - Schweiz  
SRS13-projekt – RATP – Frankrike  
Otogar – Ikitelli LRT Metro-projekt – Turkiet  
Höghastighetslinjer – Italien  
Odenwaldprojektet – Tyskland – Deutsche Bahn  
Stöldskydd på kopparkablar  
Citytunneln - Stockholm  
Videogalleri  
DuoTrack-lösningen  
Höghastighetslinjen, Zuid-projektet  
Incheon-järnvägsprojektet i Korea  
Kablar för koppling och avslutning  
Lötschberg-tunneln  
Transrapid - Shanghai  
Tunnel applications : High Voltage and Low Voltage cables  
Tunnel applications: signalling system cabling  
Tunnel applications: traction power  
Tunnelapplikationer: Tele- och radiokommunikation  
Mässor  
Dokumentation  
Tjänster  
Tele- och bredbandsnät  
Stadsnät  
Fastighetsnät  
Produkter och lösningar  
Framtidens utmaningar  
Framgångsexempel  
Landsortsnät  
Framtidens utmaningar  
Nexans lösningar  
Produkter och lösningar  
Nätbyggnation: byggsätt luft  
Nätbyggnation: byggsätt mark  
Nätbyggnation: landsortsnod  
Framgångsexempel  
Stationslösningar  
Nexans 19''-system  
Nexans N3S-system  
För fiberföreningar  
Allt om fiber  
In i bostaden  
Miljövänligt  
Regeringens bredbandsstrategi  
Snabblektion om fiber  
Förläggning  
Framgångsexempel  
Frågor och svar  
Följ ett projekt  
Produkter och lösningar  
Byggsätt luft  
Byggsätt mark  
Landsortsnod  
Referenser  
Så här gör du  
Vindkraftsparker  
Marknadens utmaningar  
Nexans lösningar  
Produkter och lösningar  
Fiberoptiska datakablar  
Fiberoptiska tillbehör  
Högspänningskablar för transmission  
AXLJ TT 52 kV  
Lokala nät (LAN)  
Luftledningar för mellan- och högspänning  
BLL 24 kV  
Axclight-H LT 24 kV  
Axclight-H LT 12kV  
Mellanspänningskablar  
AXLJ-O LT 36 kV  
Axclight-O LT 24 kV  
Axclight-O LT 12 kV  
Axclight-O TT 24 kV  
Axclight-O TT 12 kV  
Axclight-F LT 24 kV  
Axclight-F LT 12 kV  
Axclight-O LT DM 24 kV  
Axclight-O LT DM 12 kV  
AXLJ TT 36 kV  
AXCLTV-O TT 24 kV  
Mellanspänningstillbehör för snabbare installation  
Programvara för kabelinstallation  
Specialläggningsfartyg och grävmaskiner, CAPJET och Spider  
System för stöd och skydd  
Vind i väg  
Framgångsexempel  
Barrow Offshore Wind farm  
Bessakerfjellet Wind farm  
Horns Rev II  
Hywind - floating windpower  
Lynn and Inner Dowsing wind farm  
Smøla Wind farm  
Wolfe Island  
Mässor  
Dokumentation  
   

Jobba hos Nexans  
Våra värderingar  
Lediga jobb  
Att arbeta hos Nexans i Sverige  
   

Nyheter och press  
Nyheter  
Mässnyheter  
Produktnyheter  
Kabelvärden  
Utgivna nummer  
Spotlight on Innovation  
Nytt om webbplatsen  
Pressmeddelanden  
Pressmeddelanden 2017  
Pressmeddelanden 2016  
Pressmeddelanden 2015  
Pressmeddelanden 2014  
Pressmeddelanden 2013  
Pressmeddelanden 2012  
Pressmeddelanden 2011  
Pressmeddelanden 2010  
Pressmeddelanden 2009  
Pressmeddelanden 2008  
Pressmeddelanden 2007  
Tidigare pressmeddelanden  
Pressmeddelanden 2006  
Pressmeddelanden 2005  
Pressmeddelanden 2004  
Presstjänst  
Koncerninformation  
Pressbilder  
Logotyp  
Pressansvarig  
Produkter  
Verksamhet  
Pressevent  
White Papers  
Mässor och event  
Elfack  
   

Om Nexans  
Nexans i Sverige  
Axjo  
Axjo Nyheter  
Axjo Nyheter  
Grimsås - vår hemort  
Här finns vi  
Miljö och kvalitetsarbete hos Nexans i Sverige  
Kvalitet i fokus  
Kvalitetscertifikat  
Lifemark  
Miljöbedömning av produkter  
Miljöcertifikat  
Omsorgsfulla materialval  
REACH  
RoHS  
Verksamhetspolicy  
Återvinning  
Om oss  
Samhällsansvar  
Vår historia  
Vår organisation  
Nexans in Estonia  
Nexans in Latvia  
Nexans in Lithuania  
Axjo Kabel  
Nexanskoncernen  
Organisation  
Board of Directors  
Management Board  
En global koncern  
Ekonomisk information  
Nyckeltal  
Ekonomiskt resultat  
2014  
2015  
2017  
2016  
2013  
2012  
2011  
2010  
2009  
Aktieprofil  
Aktiepris  
Profil  
Utdelning  
Kapitalstruktur  
Shareholder's Information  
Ekonomisk kalender  
Aktieägarmöten  
Aktieägarnas nyhetsbrev  
Aktieägarnas rättigheter  
Aktieägarnas klubb  
Vanliga frågor och svar  
Consultation  
Investor Relations  
Ekonomisk kalender  
Ekonomiska presentationer  
Ekonominytt  
Koncernledning  
Board of Directors  
Management Board  
Board Committees  
Code of ethics and business conduct  
Articles of Association and Internal Regulations of the Board  
Directors' operations on Nexans share  
Compensation of executive directors  
Directors' operations on Nexans share  
Rules of corporate governance  
Dokumentation  
Årsredovisningar  
Halvårsrapporter  
Brev till aktieägare  
Financial presentations  
AMF Notes  
Articles of Association  
Annual Information Document  
Number of shares and vote rights  
Relationship with Invexans (previously Madeco), Quinenco group  
Föreskriven information  
Årsredovisning ocg registreringsdokument  
Halvårsrapporter  
Kvartalsvis ekonomisk information  
Lagstadgade revisorsarvoden  
Antal aktier och rösträtter  
Aktieägarmöten  
Pressmeddelanden  
Kontakta oss  
Nyckeltal  
Evenemang  
Här finns vi  
Hållbar utveckling  
Vision och strategi  
Organisation och bolagsstyrning  
CSR Organisation  
Bolagsstyrning  
Etik och åtaganden  
Nexans värderingar  
Etik- och uppförandekod  
Nexans ansluter sig till FN:s Global Compact  
Våra medarbetare  
Arbetsplatssäkerhet  
Utbildning och utveckling  
Öppen dialog  
Nexans Foundation  
Projekt 2016  
Projekt 2015  
Projekt 2014  
Energi och miljö  
Miljöorganisation  
Livscykelanalys  
Ekoproduktion  
Återvinning  
REACH  
Hållbara produkter och lösningar  
Optimerad infrastruktur  
Prestanda i industrin  
Hållbara byggnader  
Energieffektivitet i datacentraler  
Förnybar energi  
Sociala och miljöbetingade mätetal  
I praktiken  
Dokumentation  
Broschyrer och rapporter  
Pressmeddelanden  
Innovation  
Strategi och verktyg  
Samarbete  
Världsledande forskning och utveckling inom kabelindustrin  
Organisation och arbetsprocess  
Partnerskap  
Metoder  
Livscykelbedömning  
Arbete med modeller  
Plattformar för nyskapande  
Åldrande på labbet  
Expertis och forskning  
Ledare: kärnan i vår verksamhet  
Bländande isolering: konst blandas med vetenskap  
Skyddande kabelarmering  
Innovativa kabellösningar  
Vi skapar för framtiden  
Tekniska rekord  
Innovativa kablar för energi och gruvdrift  
Innovativa kablar för elnät  
Innovativa kablar för kommunikation  
Innovativa kablar för transport och industri  
Innovativa kablar för installation  
En värld av tjänster  
Banbrytande teknik  
Brandsäkerhet  
Supraledare  
Luftledningar  
Gummikablar för låga temperaturer  
Datorsimulering  
Enkla att installera  
Nanoteknik  
Innovationer för en hållbar värld  
Vår strategi för en hållbar värld  
Hållbara innovationer  
Ordbok  
   

Information & Services
Legal Notice  
Kontakta oss  
Site Map