Brandsäkra kablar gör att säkerhetssystemen (videoövervakning, rökventilation, ljudlarm ...) fortsätter att fungera en tid efter att branden startat.
Alsecure Plus är Nexans heltäckande utbud av brandsäkra kablar som bygger på olika tekniker (silikongummi eller mica-tape) i enlighet med nationella normer.
Nyligen utökade Nexans sitt kabelsortiment med en ny produkt som har mycket goda mekaniska egenskaper vilket underlättar installationen: Alsecure Premium-sortimentet med produkter baserade på den patenterade isoleringstekniken INFIT™.
Dessa kablar har samma brandegenskaper som sina föregångare, men är tidsbesparande vid installationer och sänker därmed kostnaderna.
Fördelarna med ALSECURE PLUS®-kablar
Säkerställer kritiska funktioner i högriskmiljöer
Klarar extrema brandsituationer under en längre tid
Ett komplett sortiment somuppfyller de mest strikta natinella lagkraven och olika bransäkerhetsfunktioner
Fördelarna med ALSECURE® Premium-kablar
Hög flexibilitet: Dubbelt så flexibla som mica-tapekablar. De är lätta att böja och forma, även med händerna, och 15 procent mindre böjningsradie innebär att kabeln kan läggas dikt runt hörn och installeras i trånga utrymme.
Enkel avskalning: Det går dubbelt så snabbt att skala dessa jämfört med mica-tapekabel och det behövs inga specialverktyg.
Enastående slitstyrka: Tre gånger bättre än silikonisolerade kablar, vilket innebär att isoleringen inte skadas under installationen, det blir mindre avfall och mindre risk för avbrott när de tas i drift.
Brandhärdighet: Säkerställer funktionen hos kritiska tillämpningar under längre tid vid extrema brandsituationer.
Innovativ INFIT™-teknologi:
INFIT™ är en högteknologisk Nexans-teknik som utnyttjar de senaste materialvetenskapliga rönen för att optimera strukturen och motståndskraften hos kabelisoleringar under brand. Baserad på utvalda polymerer och patenterade specialmaterial kombinerar den styrkan och den lättarbetade ytan hos traditionella PEX-/micakablar med skalbarheten och installationsegenskaperna hos flexibla silikongummikablar. INFIT™ innebär att isoleringen, i händelse av brand, omvandlas från ett flexibelt, plastiskt hölje till ett hårt, keramiskt isolerlager för att säkerställa fortsatt elektrisk funktion (dvs. inget avbrott eller kortslutning).
Antal hittade produkter för detta användningsområde
Produktbenämning
PDF-fil
ALSECURE® PREMIUM 300/500V Brandsäkra kablar ALSECURE® PREMIUM är en halogenfri, brandsäker, oskärmad installationskabel. Kabeln är avsedd för fast förläggning på stege, direkt på vägg samt i rör eller kanal. Används när det finns krav på funktion under och efter en brand i t ex nödbelysning, brandlarmsystem och styrsystem.
Alsecure Plus 300/500 V Brandsäkra kablar Kabeln är avsedd för fast förläggning på stege, direkt på vägg samt i rör eller kanal. Används när det finns krav på funktion under och efter en brand i t ex nödbelysning, brandlarmsystem och styrsystem. 2x1,5 är lämplig för talande utrymningslarm.
Alsecure Plus Styr 300/500 V Brandsäkra kablar Kabeln är avsedd för fast förläggning på stege, direkt på vägg samt i rör eller kanal. Används när det finns krav på funktion under och efter en brand i t ex nödbelysning, brandlarmsystem och styrsystem.
Alsecure Plus 1 kV ≤4 mm2 Brandsäkra kablar Kabeln är avsedd för fast förläggning både inomhus och utomhus i alla typer av utrymmen där det finns krav på funktion under och efter en brand i t ex nödbelysning, brandlarmsystem och styrsystem.
Alsecure Plus 1 kV ≥6 mm2 Brandsäkra kablar Kabeln är avsedd för fast förläggning både inomhus och utomhus i alla typer av utrymmen där det finns krav på funktion under och efter en brand i t ex nödbelysning, brandlarmsystem och styrsystem. Kabeln kan också förläggas direkt i mark.
Alsecure Plus Tel Brandsäkra kablar Halogenfri, brandsäker tele- och signalkabel. Används där det finns krav på funktion under brand. Avsedd för fast förläggning inomhus.
ALSECURE PREMIUM 1,0 MM Brandsäkra kablar Brandresistent, partvinnad brandlarmkabel med halogenfri, flamskyddad mantel.