|
2010-04-12– Nexans, världsledare inom kabelindustrin, använde sitt deltagande i Smart Grids Europe 2010, för att lyfta fram de senaste kabellösningarna och tjänsterna som kan bidra till ökad användning av smartare elnät. Smart Grids Europe 2010 är en fackmässa som hölls i Amsterdam 29–31 mars. Under detta evenemang lanserade Nexans en helt ny Smart Grid-rapport och en försäljningsbroschyr. Besökarna i Nexans monter kunde se exempel på tre nyckelteknologier som företaget anser är viktiga för det smarta elnätskonceptet: CAT-1™ dynamisk realtids-övervakning av luftledningskapacitet, luftledningsledare av aluminium med kompositkärna (kolfiber) som ger låg spänningssvikt och hög kapacitet, samt supraledande strömbegränsare för mellanspänning.
Rapport om smarta nät
Nexans har tagit fram ett nytt s k white paper "Deploying a smarter energy network through cable solutions and services" för att ge en översikt över "smarta" och "smartare elnät". I rapporten berättar vi om de största utmaningarna och förväntningarna på smarta elnät och beskriver Nexans möjligheter att leverera praktiska lösningar. Rapporten tar också upp nödvändigheten av en evolution snarare än en revolution när det gäller modernisering av elnät.
Folder för smarta elnät
Den nya foldern om smarta elnät beskriver hur Nexans kan hjälpa nätägare att utveckla sina kraftnät genom fem tekniksteg:
- Produkter, lösningar och tjänster – avancerade kablar och tillbehör.
- Simuleringsverktyg – visar hur förbättringar kan minska förluster och få bort flaskhalsar i nätet.
- Sensorer – övervakning så att nätet utnyttjas på bästa sätt
- Kommunikationsutrustning – Styrning och mätning i nätet
- Ny teknik – supraledare.
CAT-1™ – Övervakning av nätet
För nät som antingen skall uppgraderas eller byggas på nytt, erbjuder CAT-1 ”Transmission Line Monitoring System” övervakning i realtid hur nätet utnyttjas. Information om t ex högre kapacitetsutnyttjande och tiden fram till maximal belastning, är exempel på information som överförs med Nexans kommunikationsutrustning till övervakningscentral. Därmed bidrar CAT-1 till ökad effektivitet och driftsäkerhet.

Aluminiumledare med kompositkärna med hög kapacitet för luftledningar
Aluminiumledare med kompositkärna är en ny innovativ och lättare ledare med en kärna av komposit. Ledarens höga brottslast möjliggör längre avstånd mellan ledningsstolpar. Den är särskilt lämpad vid ledningsdragning över t ex älvar och motorvägar. Vid eventuell överbelastning (nödlägen) är materialet utformat för att klara höga temperaturer, vilket ger hög driftsäkerhet .

|