|
Ett av Nexans övergripande mål är att arbeta aktivt med Hållbart byggande och som en del i detta arbete kan vi nu erbjuda direkt information för våra produkter bedömda i SundaHus Miljödata.
Miljöbedömningar av produkter blir allt vanligare och ett av företagen i Sverige som arbetar med detta är SundaHus.
SundaHus utför hälso- och miljöbedömningar av byggvaror enligt av dem fastställda kriterier. Byggvarans sammanvägda helhetsbedömning beräknas och presenteras med någon av bokstäverna A, B, C eller D där A är bäst.
SundaHus Miljödata används som ett verktyg för att uppfylla beställarens miljöprogram, för att dokumentera vad som byggts in och för att hålla reda på vilka produkter det är som används vid förvaltning och drift av byggnaden.
Information hämtad från www.sundahus.se
Hur ser det då ut i vår produktkatalog?
Bedömningen kan du komma åt från produktnivå eller artikelnivå. För de kablar som är bedömda i SundaHus Miljödata finns SundaHus ikon framför respektive artikel.
 |
 |
|
Så här ser det ut på artikelnivå:

|
|