English Logga in Registrera dig Till katalogen Kontakta oss
Global expert på kablar och kabelsystem

Om Nexans

Produkter och lösningar

Kundservice

Jobba hos Nexans

Nyheter och press

>>

PoE+ och val av kontaktdon

Tipsa om sidan genom att skicka en länk Kontaktinformation
Undersökning av risk för kontaktskador


Användandet av PoE+ ställer högre krav på ditt val av kontaktdon tack vare det högre effektuttaget i PoE+ jämfört med PoE.

Ett högre effektuttag innebär alltid ökad risk för gnistbildning mellan kontakt och anslutningskablage då man ansluter utrustning under drift. Samma gäller vid urtagning av kablage . Dessa gnistor är vanligtvis inte synliga och utgör inte någon personlig säkerhetsrisk men med tiden kommer de att skada kontaktstiften i ett konventionellt RJ45 jack.

Detta ställer högre krav på tillverkare och att ytterligare tester måste göras för att säkerställa att livslängden och kvalitén på kontaktdonen inte försämras. Nexans tester på LANmark kontaktdon visar att gnistbildning ej påverkar kontaktens prestanda tack vare att kontaktyta och träffpunkt på varje stift är åtskilda.

Nexans kontaktdon är därför helt kompatibla med PoE+





Nexans © copyright 2001 - 2012   Legal Notice | Kontakta oss | Site Map