English Logga in Registrera dig Till katalogen Kontakta oss
Global expert på kablar och kabelsystem

Om Nexans

Produkter och lösningar

Kundservice

Jobba hos Nexans

Nyheter och press

>>

Resultat första kvartalet

Tipsa om sidan genom att skicka en länk Kontaktinformation
  • Försäljningen inom kabelverksamheten sjönk 8,3 % trots den positiva effekten av koncernens etablering i områden med hög tillväxt.
  • Koncernens nettoskuld minskade med en tredjedel, 175 miljoner euro, jämfört med nivån den 31 december 2008.

 

2009-04-22 – Nexans tillkännagav i dag första kvartalets försäljning, som blev 1 245 miljoner euro (i löpande metallpriser). I fasta metallpriser slutade försäljningen på 1 043 miljoner euro, en nedgång med 8,3 % för kabelverksamheten jämfört med det goda första kvartalet 2008 (inklusive koppartrådsförsäljning var nedgången 9,3 %).


I det svåra ekonomiska läget drog Nexans fördel av sina nya verksamheter i Sydamerika med bland annat förvärvet av Madecos kabelverksamhet i september 2008.


Sett till jämförbara enheter gentemot föregående år samt fasta växelkurser (organisk tillväxt) sjönk försäljningen med 14,6 % till följd av den stora nedgången i ekonomin (särskilt i januari) både i Europa och i Nordamerika.  Denna minskning följer den trend som observerades under fjärde kvartalet 2008.


Som väntat klarade marknadssegmentet Infrastruktur Energi det nuvarande ekonomiska läget bättre än de andra segmenten det första kvartalet 2009.
De områden där Nexans har gjort stora investeringar de senaste tre åren utvecklas positivare, till exempel ligger försäljningen stadigt i Asien och MERA (MEllanöstern-Ryssland-Afrika)


Sett till koncernens utfall i nuvarande struktur (- 8,3 %) och organiskt (jämförbara enheter och fasta växelkurser - 14,6 %) styrker Nexans förvärvspolicy, med mål att växa genom att etablera sig i tillväxtområden.


Drabbade av den största nedgången i företagets historia har Nexans därför intensifierat sin omstrukturering, varav en nu slutförts i Canada (låg- och mellanspänning), liksom i Rumänien och Tjeckien (kablage till bilindustrin). Med hänsyn till detta förväntas närmare 900 anställda få lämna företaget. Dessutom har det meddelats att Nexans inleder ett projekt att stänga tillverkningen av installationskabel i Tyskland, vilket berör 160 anställda. Vidare är projekt för ytterligare rationaliseringar, mestadels i Europa, samt specialiseringar på de olika produktionsanläggningarna under utredning.


Nexans har fortsatt att fokusera på kassaflödet och som ett resultat av detta har nettoskulden minskat från 536 miljoner euro per den 31 december 2008 till 362 miljoner euro per den 31 mars 2009. 

 

För ytterligare information hänvisar vi till det engelska pressmeddelandet.
 


Länkar:
  Läs hela pressmeddelandet på engelska  (79.6kb)
  Bilaga till pressmeddelandet, på engelska  (25.1kb)

Kontakt:
Fredrik Klasson
Ekonomichef
Tel 0325 - 801 14
Fax 0325 - 803 25
Fredrik.Klasson@nexans.com

Om
Nexans
Nexans är världsledare inom kabelindustrin och erbjuder med tyngdpunkt inom kraftöverföring ett omfattande urval av kablar och kabelsystemlösningar för infrastruktur, industri, installation och lokala nätverk (LAN). Nexans riktar sig till en rad marknadssegment från el- och telenät, vägar och järnvägar till skeppsbyggnad, olje- och gasindustri, kärnkraft, fordonsindustri, elektronik, rymdteknik, materialhantering och automation. Med industriell närvaro i 39 länder och kommersiell verksamhet över hela världen, har Nexans 23 500 anställda och en försäljning under 2008 på 6,8 miljarder euro. Nexans är noterat på Parisbörsen.



Länkar:
  Läs hela pressmeddelandet på engelska  (79.6kb)
  Bilaga till pressmeddelandet, på engelska  (25.1kb)


Nexans © copyright 2001 - 2012   Legal Notice | Kontakta oss | Site Map