Larm och Säkerhet

När vi två blir en. Nexans lanserar FLQQBR CombiCat5

9 feb. 2026

Kabeln som förenar kraft och kommunikation

När framtidens säkerhetslösningar kräver mer än bara el och mer än bara data så räcker det inte med att de två teknikerna jobbar bredvid varandra. Då måste de jobba tillsammans.

Därför lanserar Nexans FLQQBR CombiCat5 2x1+2x2x0,6. En kabel som förenar kraft och Ethernet i samma kabel, utan att tumma på prestanda, säkerhet eller installationssmidighet.

Framtagen för framtidens passersystem

CombiCat5 är utvecklad specifikt för passersystem där behovet av både strömförsörjning och snabb kommunikation ökar i takt med kraven på högre säkerhet, dataöverföring och tillförlitlig installation.

Framtidens kommunikationssäkerhet kräver visuella användargränssnitt, dynamiska lösningar och möjlighet till autonom drift. Med CombiCat5 behöver du inte längre välja mellan ström eller kommunikation, du får båda, snyggt paketerat och redo att installeras.

Klar för NIS2. Framtidens säkerhetskrav börjar nu

Med EU:s nya cybersäkerhetsdirektiv NIS2 skärps kraven på robusta och krypterade kommunikationssystem, inte minst inom larm, passersystem, kameraövervakning och annan säkerhetsinfrastruktur.

CombiCat5 är konstruerad för att möta dessa krav. Kabeln kombinerar en klassisk kraftdel med en separat datadel i CAT5-standard, vilket säkerställer både stabil strömförsörjning och tillförlitlig snabb dataöverföring. Utan störningar.

FLQQBR CombiCat5 2x1+2x2x0,6 i korthet

• Kombinerar strömpar + CAT5 i samma kabel

• Snabbare nätverkskommunikation för moderna passagesystem

• Bakåtkompatibel

• Enkel att installera, minimal kabeldragning

• CPR: Dca-s2, d2, a2

Smidig lösning för komplexa miljöer

CombiCat5 är framtagen för att underlätta installation i miljöer där kabeldragning måste vara enkel, platsbesparande och hållbar. Det gör den idealisk i:

• Passersystem (dörrmiljöer, nödutgångar, entréer)

• Säkerhetscentraler och kopplingsboxar

• Fastighets- och kontorsmiljöer med integrerad passage
 

Med en kabel istället för två minskar du både installationsyta och komplexitet, särskilt viktigt där utrymmet är begränsat eller installationen sker i efterhand.

Kabeln som förstår samarbete

El och data har länge gått sida vid sida. Ibland separat, ibland tillsammans. Tidigare kombikablar har använt busskommunikation men med CombiCat5 tas nästa steg och kombinerar kraft och Ethernet i en och samma kabel. En kabel. Två funktioner. Och kanske viktigast av allt: ett gemensamt mål.

 Håkan Brandt
“ Vi ser ett växande behov av intelligenta, effektiva och visuellt användarvänliga trygghetssystem. CombiCat5 är vårt svar på marknadens skifte. En modern FLQQBR-lösning som både förenklar installationen och rustar för framtidens systemkrav. ”
Håkan Brandt
Produktchef Larm & Säkerhet

Din kontakt

Håkan Brandt

Komersiell Produktchef, Larm, Säkerhet, LAN

Kontakta oss

Ämnen som du vill ha mer information om:

Obligatoriska fält*

Vänligen kontrollera adressen igen.

En e-postadress kan endast innehålla ett @

Skydd av personlig data

Du har rätt att invända mot hur dina personuppgifter behandlas och används i marknadsföring eller för kommersiella ändamål.

Tack!

Tack för att du kontaktar oss. Vi kommer att höra av oss till dig inom kort.

Fel

Ett fel uppstod. Vänligen försök igen.

Stäng