Fibersvans S12 1SM G657A1 LC/UPC 2 m 12-pack

Beskrivning

Beskrivning

Förkontakterade fibersvansar i olika längder avsedda för insvetsning mot fiberoptiska kablar i korskopplingsboxar och fiberuttag. Fibersvansen har en förkontakterad ända. Kabeln innehåller fast sekundärskyddad fiber och är mantlad med en flamskyddad och halogenfri mantel.

 

 

 

Egenskaper

Egenskaper

Konstruktionsegenskaper

Konstruktionsegenskaper

Kabeltyp
Tight buffer
Färg
-
Optofiber, typ
SM (G657.A1)
Sekundärskydd
Fast sekundärskydd
Kontaktdon, typ
LC

Dimensionsegenskaper

Dimensionsegenskaper

Ytterdiameter
0,9 mm
Vikt per styck
0,2 kg
Optokontakter, antal
12
Ferrul radie, UPC
7< r <25 mm
Ferrul radie, APC
-
Apex offset
50 µm
Ferrul, ytterdiameter
2,4999 ± 0,0005 mm
Ferrul, tolerans hål
+1, -0 µm
Ferrul, koncentritetsfel hål
< 1,4 µm
Fiber utstick
< -0,05 µm
Fiber instick
> -0,05 µm

Transmissionsegenskaper

Transmissionsegenskaper

Kontaktdämpning, max 1550 nm
0,5 dB
Kontaktdämpning, typisk 1550 nm
0,2 dB
Reflextionsdämpning, max
50 dB

Hanteringsinformation

Hanteringsinformation

Användningsområde
Inomhus
Längd
2 m
Minsta böjningsradie, installation
15,0 mm
Temperaturområde i lager
-40 - 70 °C
Drifttemperatur, område
-40 - 70 °C
Temperaturområde vid förläggning
-10 - 50 °C

Resurser

Resurser

Kontakta oss

Ämnen som du vill ha mer information om:

Obligatoriska fält*

Vänligen kontrollera adressen igen.

En e-postadress kan endast innehålla ett @

Skydd av personlig data

Du har rätt att invända mot hur dina personuppgifter behandlas och används i marknadsföring eller för kommersiella ändamål.

Tack!

Tack för att du kontaktar oss. Vi kommer att höra av oss till dig inom kort.

Fel

Ett fel uppstod. Vänligen försök igen.

Stäng