Hållbarhet

Cirkularitet i praktiken – kablar utvecklade för återvinning och minskad klimatpåverkan

2 apr. 2026

När RISE nyligen samlade aktörer inom plastindustrin på konferensen Den cirkulära plasten 2026 deltog Nexans, genom Pernilla Elfving, chef på Materiallaboratoriet, som en av föredragshållarna. Fokus låg på hur cirkularitet kan omsättas i praktiken inom kabelbranschen.

Ett konkret exempel är Nexans AMCL 12/24 kV – en robust konstruktion som kombinerar återvunnet material med material som i sin tur kan återvinnas eller återanvändas. Resultatet är en kabel med hög teknisk prestanda samtidigt som både Nexans och kundernas klimatpåverkan från kabel minskar.

  • Termoplastisk isolering (TPI) – isolermaterialet är fullt återsmältningsbart vilket på sikt möjliggör återanvändning av produktionsspill i nya kablar.
  • Mantel med återvunnet material – kabelmanteln innehåller 45 procent återvunnen polyeten som kan återvinnas igen när kabeln är uttjänt.
  • Koldioxidsnål aluminium – ledaren tillverkas med el från förnybara källor vilket minskar kabelns klimatavtryck.
  • Lokal produktion i Grimsås – både tillverkning med förnybar el och kortare transportsträckor bidrar till ett lägre totalt klimatavtryck.

Återvunnet material – möjlighet och utmaning

Att arbeta med återvunnet material kräver noggrann kontroll. Nexans genomför omfattande tester för att säkerställa att kabelns kvalitet och egenskaper alltid uppfyller gällande standarder, såsom svensk elstandard – oavsett om materialet är återvunnet eller nytt.

Färgvariationer och skillnader i ytfinish är naturliga när återvunnet material används. Kablarna kan därför se och kännas annorlunda, men förändringen påverkar inte funktion eller elektriska egenskaper.

- Idag applicerar vi ett ytskikt av nytt material ovanpå manteln med återvunnet innehåll för att få en slät och jämn yta. På sikt kan det vara möjligt att acceptera en grövre yta, om det finns en förståelse för att det inte påverkar kabelns prestanda, säger Pernilla Elfving.

 

 

 

 

Bild från konferensen Den cirkulära plasten 2026.

I takt med att både plast och metaller blir allt mer begränsade resurser med potentiellt stora ekonomiska konsekvenser, blir ett långsiktigt perspektiv avgörande.

Genom att redan idag integrera återvunnet material i våra produkter och säkerställa att nya material – som TPI – kan återanvändas, använder Nexans resurser mer effektivt. Som kund bidrar du samtidigt aktivt till minskad klimatpåverkan och kan stärka din verksamhets hållbarhetsmål genom att välja konkreta cirkulära lösningar som även tryggar materialtillgången över tid.

Det är just denna kombination – praktisk erfarenhet från svensk kabeltillverkning och en tydlig ambition att minska klimatpåverkan – som Nexans vill bidra med i branschens fortsatta omställning.

Jenny Nyström
“ Cirkularitet kräver uthållighet och samarbete genom hela värdekedjan – från materialleverantörer och tillverkning till återvinning där en av våra uppgifter är att ta fram lösningar som fungerar i praktiken och går att skala upp. ”
Jenny Nyström
Hållbarhetschef på Nexans Sweden

Din kontakt

Jenny Nyström

Hållbarhetchef & Design Lab Manager Nordics

Kontakta oss

Ämnen som du vill ha mer information om:

Obligatoriska fält*

Vänligen kontrollera adressen igen.

En e-postadress kan endast innehålla ett @

Skydd av personlig data

Du har rätt att invända mot hur dina personuppgifter behandlas och används i marknadsföring eller för kommersiella ändamål.

Tack!

Tack för att du kontaktar oss. Vi kommer att höra av oss till dig inom kort.

Fel

Ett fel uppstod. Vänligen försök igen.

Stäng