Droppkabel GRGL SM

Produkter

Droppkabel 2 MU/UPC, GRGL 70 m

Artikelnr. 48940609 - E-nr. 5068278

  • Förpackning: Påse (enhet)
  • Längd: 70 m

 

Droppkabel 2 MU/UPC, GRGL 120 m

Artikelnr. 48941109 - E-nr. 5068279

  • Förpackning: Påse (enhet)
  • Längd: 120 m

 

Droppkabel 2 MU/UPC, GRGL 170 m

Artikelnr. 48941609 - E-nr. 5068280

  • Förpackning: Påse (enhet)
  • Längd: 170 m

 

Droppkabel 2 MU/UPC, GRGL 230 m

Artikelnr. 48942209 - E-nr. 5068281

  • Förpackning: Påse (enhet)
  • Längd: 230 m

 

Droppkabel 2 MU/UPC, GRGL 280 m

Artikelnr. 48942709 - E-nr. 5068282

  • Förpackning: Påse (enhet)
  • Längd: 280 m

 

Droppkabel 2 MU/UPC, GRGL 330 m

Artikelnr. 48943209 - E-nr. 5068283

  • Förpackning: Påse (enhet)
  • Längd: 330 m

 

Beskrivning

Beskrivning

Fökontakterad fiberoptisk droppkabel används för anslutning av kunder. Kabeln är förkontakterad i en ända med MU-kontakter. Den förkontakterade änden ansluts i kopplingsboxen (WTC0,5 eller WTC1) och den andra änden ansluts hos kund. Kabeln är metallfri och självbärande för spannlängder upp till 50 m.

Droppkabeln är förkontakterad i en ände med 2 MU kontakter.

 

 

Egenskaper

Egenskaper

Konstruktionsegenskaper

Konstruktionsegenskaper

Kabeltyp
GRGL
Optofiber, typ
SM (G657.A1)
Sekundärskydd
Loose tube
Kontaktdon, typ
MU

Dimensionsegenskaper

Dimensionsegenskaper

Ytterdiameter
6,5 mm
Optokontakter, antal
2
Ferrul radie, UPC
7< r <25 mm
Apex offset
50 µm
Ferrul, ytterdiameter
1,249±0,0005 mm
Ferrul, tolerans hål
+1, -0 µm
Ferrul, koncentritetsfel hål
< 1,4 µm

Transmissionsegenskaper

Transmissionsegenskaper

Kontaktdämpning, max 1550 nm
0,5 dB
Reflextionsdämpning, max
50 dB

Mekaniska egenskaper

Mekaniska egenskaper

Dragkraft vid installation, max
1,5 kN
Dragkraft vid drift, max
1 kN
Trycktålighet över en längd av 10 cm
2 kN
Slagtålighet
15 J

Hanteringsinformation

Hanteringsinformation

Användningsområde
Utomhus
Minsta böjningsradie, installation
130,0 mm
Temperaturområde i lager
-40 - 70 °C
Drifttemperatur, område
-40 - 70 °C
Temperaturområde vid förläggning
-10 - 50 °C

Resurser

Resurser

Relaterade familjer

Luftkabelsystem
Skarv- och korskopplingsskåp

Kontakta oss

Ämnen som du vill ha mer information om:

Obligatoriska fält*

Vänligen kontrollera adressen igen.

En e-postadress kan endast innehålla ett @

Skydd av personlig data

Du har rätt att invända mot hur dina personuppgifter behandlas och används i marknadsföring eller för kommersiella ändamål.

Tack!

Tack för att du kontaktar oss. Vi kommer att höra av oss till dig inom kort.

Fel

Ett fel uppstod. Vänligen försök igen.

Stäng